Ach, co to będą za uroczystości!

Koncerty, wystawy, konferencje, seminaria i wykłady – to tylko część imprez zaplanowanych na w związku z jubileuszem 100-lecia urodzin świętego Jana Pawła II.

Najwięcej będzie się działo w Wadowicach, a kulminacja obchodów będzie miała miejsce w dniach 16-18 maja. Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II, które potrwają aż dziewięć majowych dni, będą prawdziwym maratonem emocji, wspomnień i wdzięczności za Jego Pontyfikat. Rodzinne Wadowice ponownie staną się sercem wydarzeń. 
 
Papieski weekend
Wielką inaugurację Dni pamięci pod hasłem „Odrodzeni” zaplanowano na  sobotę, 16 maja. Z plenerowej sceny na wadowickim rynku przemówi o. Adam Szustak OP – dominikanin, wędrowny kaznodzieja, autor książek i audiobooków. Jego dewiza brzmi: „Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie  i na wszelkie sposoby”. O. Adam poprowadzi uwielbienie, a towarzyszyć będzie mu zespół muzyczny OWCA.
Dzień później, w niedzielę 17 maja odprawiona zostanie uroczysta msza święta dziękczynna w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP. Po mszy, na imponującej scenie plenerowej, największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wystąpią w koncercie poświęconym pamięci Świętego, współorganizowanym przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki transmisji w TVP, koncert zobaczą miliony widzów w kraju i za granicą.
 
Dokładnie w rocznicę
Poniedziałek 18 maja to rdzeń roku jubileuszowego. Dokładnie 100 lat wcześniej, w kamienicy przy ul. Kościelnej w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Szkoły od 20 lat organizujące Ogólnopolski Zlot Szkół im. Jana Pawła II tym razem na spotkanie w Wadowicach zaprosiły nie tylko placówki „papieskie”, ale i te mające innych patronów. W porannym przemarszu ulicami miasta, spod Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach na Plac Jana Pawła II, około godziny 8.30 wyruszą: dzieci i młodzież ze sztandarami, oficjalne delegacje, goście z miast partnerskich, mieszkańcy oraz pielgrzymi.
Tego samego dnia odbędzie się też uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której podpisane zostanie długo planowane porozumienie o współpracy Wadowic z Fatimą (Gmina Ourem, Portugalia). Związanie obu miast w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II jest symbolicznym podjęciem Jego testamentu duchowego. O godzinie 11:00 mieszkańcy i goście spotkają się na uroczystej plenerowej mszy świętej, którą odprawi biskup krakowski Janusz Mastalski.
Po mszy samorząd Wadowic zaprasza na część mniej oficjalną – poczęstunek tortem urodzinowym, występy grup muzycznych, pokazy filmowe oraz Biesiadę Wadowicką z góralską nutą, organizowaną przez LGD Wadoviana.
Kolejnym punktem dnia będzie wielki koncert „Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Tej atmosfery i niezwykłej siły płynącej z setek strażackich płuc trzeba po prostu doświadczyć. Koncert zakończy wspólne śpiewanie, w ramach ogólnopolskiej akcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II „Cała Polska śpiewa Barkę”. Wydarzenie zwieńczy uroczyste wypuszczenie przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział w Wadowicach 100 gołębi symbolizujących pokój i pojednanie.
Finałowy tego dnia „Koncert Pamięci” będzie wspólnym przedsięwzięciem chóru wadowiczan i dzieci z gminnych placówek szkolnych i przedszkolnych, którzy w radosnym koncercie przypomną nam najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu Świętego.
 
Tydzień wydarzeń
Kolejne dni wypełnią wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży. Nawiążą one do młodzieńczych lat Karola Wojtyły, kiedy jako nastoletni chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. We wtorek zaplanowano wycieczkę na Groń Jana Pawła II, natomiast środa i czwartek to dni przewidziane do realizacji zawodów sportowych dla młodzieży organizowanych przez Gminę Wadowice wraz z MKS Skawa Wadowice. Będzie wielki turniej piłki nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. W programie nie zabraknie gier i zabaw, występów artystycznych, koncertów oraz międzynarodowej integracji. W piątek wieczorem zorganizowane zostanie kino plenerowe poświęcone Janowi Pawłowi II.
Sobota, 23 maja, rozpocznie się ponownie od emocji sportowych. „W papieską setną rocznicę na boisku świętują piłkarskie Wadowice” to ogólnopolski turniej organizowany przez PUKS Karol Wadowice. Z kolei wieczorem pl. Jana Pawła II przemieni się w grecką agorę, gdzie spektakl „Antygona”, na unikalnej, okrągłej scenie i przy aktywnym udziale publiczności zaprezentuje JaNowy Teatr z Andrychowa – grupa teatralna tworząca w oparciu o chrześcijańskie wartości. Dramat Sofoklesa był szczególnie bliski Karolowi Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona – narzeczonego Antygony. Po latach, gdy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził rodzinne Wadowice, nawiązał do sztuki, cytując z pamięci jej obszerne fragmenty i wymieniając z nazwiska aktorów, którzy grali z nim na scenie.
Obchody zakończone zostaną w niedzielę 24 maja  szóstą edycją Biegu Wadowickiego. Sportowcy z całej Polski kolejny raz spotkają się w Wadowicach, aby spróbować swoich sił w biegu trasami Papieskiego Miasta.
 
Pierwsze spotkanie już niebawem
Uroczystości, których kulminacja nastąpi w maju, w Wadowicach organizowane będą przez cały rok. Już na 27 lutego zaplanowany jest pierwszy z cyklu wykładów pt. „Aby życie miało sens. Wykłady otwarte z racji 100-rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”, które Gmina Wadowice organizuje wspólnie z Uniwersytetem Papieskim. W inauguracyjnym spotkaniu w Wadowickiej Bibliotece Publicznej udział wezmą  ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak (rektor Uniwersytetu Papieskiego) oraz ks. prof. nadzw. Adam Olszewski. Wstęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, a spotkania będą się odbywać cyklicznie przez cały rok.
 
Kolekcjonerskie monety NBP
Wśród instytucji planujących uczczenie jubileuszowego roku 2020  znalazł się również Narodowy Bank Polski. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zostaną wydane trzy monety kolekcjonerskie: złota i dwie srebrne. Emisja monet będzie miała miejsce 23 maja, oczywiście w Wadowicach.
 
 
Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic
Czeka nas wyjątkowy i radosny czas. Wiele organizacji, stowarzyszeń i instytucji chce się włączyć w uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, a my oczywiście wszystkich do tego gorąco zachęcamy. 
W Wadowicach to będzie rok pełen różnych wydarzeń na wielu płaszczyznach. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego serdecznie zapraszam, bądźcie z nami! Razem tworzymy historię.
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama