Nowy dworzec w Oświęcimiu, co w Wadowicach?

10 czerwca oddany zostanie do użytku pasażerów dworzec kolejowy w Oświęcimiu. Niepewny, jest natomiast los budynku dworca w Wadowicach.

W Oświęcimiu nowocześnie
Nowy budynek dworca PKP w Oświęcimiu, powstały w miejscu starego, wyburzonego końcem 2018 roku, jest już gotowy. Oddanie obiektu do użytki pasażerów ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.
Dworzec składa się z dwóch niezależnych części, połączonych wspólnym dachem.  Wyposażony jest w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni. W części zachodniej znajdować się będą: przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla osób z dziećmi i posterunek Straży Ochrony Kolei. Zaplanowano tam także kącik zabaw dla dzieci. W części drugiej, tzw. miejskiej,  znajdą się cztery lokale komercyjne. Jak informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Prasowego PKP S.A. obecnie wynajęte są trzy z tych lokali. Prowadzona  w nich będzie działalność handlowo-usługowa. 
 
Stary budynek dworca PKP w Oświęcimiu został wyburzony końcem 2018 roku.
 
Na zewnątrz, pod wiatą, przygotowane są miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy. Na dworcu staną też: biletomat, bankomat, automaty do sprzedaży, szafki na bagaż i paczkomat. Oświęcimski dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dla niewidomych zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących.
Elewację nowego budynku zdobi mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat 60. XX w., która wcześniej znajdowała się we wnętrzu rozebranego dworca. 
 
W Wadowicach niepewność
Na komfort, który już niebawem stanie się udziałem pasażerów w Oświęcimiu nie mogą póki co liczyć podróżujący kolejami w Wadowicach. Tutejszy dworzec został wyremontowany w 2007 roku. Przebudowano wtedy peron, powstało przejście podziemne oraz odnowiono elewację budynku dworcowego. Prace nie obejmowały jednak pomieszczeń samego budynku, a kasy biletowe są nieczynne od ładnych paru lat. Jakiś czas temu obiekt przejął samorząd Wadowic z myślą o jego remoncie i unowocześnieniu. Gmina przygotowała plan modernizacji, na który  uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (8,3 mln zł). Niestety, aby zrealizować projekt potrzebne jest około 15 milionów. Oznacza to, że samorząd Wadowic będzie musiał do inwestycji dołożyć 7 milionów zł. W związku ze zmniejszeniem wpływów do budżetu związanym z epidemią koronawirusa samorząd szuka jednak oszczędności i  burmistrz Bartosz Kaliński chce, aby gmina Wadowice wycofała się z realizacji projektu, na który trzeba byłoby zaciągnąć kredyt.2 czerwca sprawa trafiła pod obrady Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju Rady Miejskiej. Jej radni opowiedzieli się za przeprowadzeniem remontu. O wyniku  zdecydowały głosy radnych z opozycyjnego klubu „Wolne Wadowice”. Radni PiS, z którego wywodzi się burmistrz Kaliński, byli podzieleni: 2 głosowało za, 2 się wstrzymało, a 3 było przeciw. To jednak nie zamyka niejasności wokół projektu. Jak poinformowała naszą redakcję Małgorzata Targosz-Storch z Urzędu Miasta, burmistrz postąpi zgodnie z decyzją całej Rady Miejskiej, która powinna w tej sprawie podjąć odpowiednią uchwałę na sesji. Zdaniem Targosz-Storch przegłosowane stanowisko jest tylko opinią Komisji i nie może być podstawą do decyzji burmistrza. Tymczasem Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hajnosz (PiS, na posiedzeniu komisji wstrzymał się od głosu) powiedział nam, że sprawa nie trafi do porządku obrad najbliższej sesji, która planowana jest w ostatniej dekadzie czerwca. Zdaniem Hajnosza Rada wydała już swoją opinię (tą z komisji), którą burmistrz powinien uwzględnić, a pod obrady Rady sprawa trafi dopiero jesienią i tylko pośrednio, gdy inwestycja będzie musiała być uwzględniona w zmienionym wieloletnim planie finansowym. Tymczasem burmistrz w ciągu kilku dni musi udzielić odpowiedzi władzom województwa czy samorząd Wadowic podpisze umowę na dofinansowanie modernizacji ze środków Unii Europejskiej.
 
Jarosław Zięba
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama