Orientalny pałac w Osieku

Patrząc na zdjęcie tego pałacu trudno uwierzyć, że znajduje się on w Polsce.

Wieża z cebulastym hełmem zakończona krzyżem z… półksiężycem, wąskie okna z podkowiastymi łukami. Typowe oznaki stylu mauretańskiego. Skąd taka  budowla znalazła się w Osieku, w Małopolsce Zachodniej?
 
Pałac w Osieku jest budowlą wyjątkową w skali całej Polski. W jego architekturze można znaleźć motywy zaczerpnięte z budowli mauretańskich i tureckich? Skąd wzięły się one w Osieku. To efekt przebudowy pałacu w latach trzydziestych bądź czterdziestych XIX wieku. Właścicielem posiadłości był wtedy Karol Józef Larisch, zaś projekt przebudowy przygotował prawdopodobnie polski architekt włoskiego pochodzenia, Franciszek Maria Lanci. Orientalnego wyglądu pałac nabrał nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Pałacowe pokoje zmieniły się w sale z baśni tysiąca i jednej nocy. Ściany i sufity pokryły biało-niebieskie mauretańskie wzory. Wiele z tych elementów zachowało się do dziś, a największe wrażenie robi balowa Sala Mauretańska.
Niestety zwiedzenie wnętrza jest obecnie prawie niemożliwe.
Z rąk Larischów końcem XIX wieku pałac trafił do rodu Rudzińskich, którzy mieszkali tutaj do II wojny światowej prowadząc w Osieku bogate życie kulturalne i towarzyskie. Na bale i spotkania przyjeżdzali tutaj m.in. Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski i kardynał Adam Stefan Sapieha.
Po 1945 roku w pałacu siedzibę miał Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. Historyczni właściciele – Rudzińscy – odzyskali pałac w roku 2009. Przez jakiś czas mieszkał w nim urodzony w Osieku w 1925 roku Maciej Rudziński. Gospodarz chętnie oprowadzał wycieczki, jednak po kilku latach pałac sprzedał. Nowy właściciel odnowił elewację i rozpoczął przygotowania do utworzenia tutaj kompleksu hotelowo--usługowego.
Plany do dziś nie zostały zrealizowane, warto jednak przyjechać do Osieka, aby przynajmniej z zewnątrz zobaczyć unikatową budowlę.
mis

 


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama