Groń Jana Pawła II

Długie spacery to idealny sposób na odpoczynek w czasach kwarantanny. Proponujemy wyjście na Groń Jana Pawła II.

Mający wysokość 890 m n.p.m. szczyt początkowo nosił nazwę Jaworzyna, jednak ze względu na częste wizyty Papieża Polaka został na jego cześć nazwany Groniem Jana Pawła II. Papież latem przybywał tutaj pieszo, zaś zimą jeździł na nartach. Po raz ostatni wszedł na Jaworzynę i pobliski Leskowiec jako kardynał w roku 1970, po mszy, odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pod szczytem w 1995 roku wzniesiono kaplicę, w której znajduje się fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r. oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Obok kaplicy stoi stalowy krzyż poświęcony ludziom gór. Jest tutaj także kilka kapliczek oraz pomnik Jana Pawła II. 
Poniżej kaplicy znajduje się, wybudowane w 1933 roku przez oddział Polskiego Towarzystwo Tatrzańskiego w Wadowicach, schronisko turystyczne. 
Na Groń dojść można szlakiem „Białych serc” z Rzyk oraz kilkoma szlakami turystycznymi z okolicznych miejscowości. Prowadzi tędy także Mały Szlak Beskidzki (kolor czerwony) z Bielska-Białej przez Porąbkę, Żar i Przełęcz Kocierską. W drugą stronę szlak ten schodzi do Krzeszowa i dalej aż na Luboń Wielki.
 


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama