Niech żyje sztuka!

Evviva l’arte! – pisał poeta Kazimierz Przerwa Tetmajer ponad sto lat temu, a jego entuzjazm dla sztuki podzielają KREATYWNI. Kim oni są?

To uczniowie szkół średnich prowadzonych przez Powiat Oświęcimski. Tym młodym ludziom nie brak artystycznego talentu, który z pasją zaprezentowali na podsumowaniu Powiatowego Przeglądu Artystycznego KREATYWNI’2018.
Pomysłodawca projektu, wicestarosta Jarosław Jurzak, mówi: – Talentów nie wolno marnować! Trzeba je pielęgnować i pokazywać. Gala KREATYWNI’2018 temu właśnie służyła, bowiem na scenie i w holu Oświęcimskiego Centrum Kultury zaprezentowali się ci młodzi ludzie, którzy zostali w przeglądzie nagrodzeni. A na widowni zasiedli sympatycy i przyjaciele KREATYWNYCH – koledzy ze szkoły, nauczyciele, rodzice, dziadkowie… Nie zabrakło również oficjeli, a wśród nich znaleźli się:  Zbigniew Starzec, Starosta Oświęcimski, Jarosław Jurzak, wicestarosta, Ewa Pawlusiak, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Iwona Gibas, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Oświęcimiu, Aleksandra Bibrzycka, sekretarz Powiatu, Katarzyna Wanat, skarbnik Powiatu, Maria Nitka, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach, włodarze miast i gmin powiatu oświęcimskiego oraz dyrektorzy szkół i instytucji z terenu powiatu.
Przegląd KREATYWNI jest organizowany od kilku lat przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. W tym roku komisja konkursowa pod przewodnictwem Bogumiły Goryczki, dyrektor MDK, przez dwa miesiące bardzo intensywnie pracowała, by spośród 188 uczestników przeglądu wyłonić tych najbardziej utalentowanych. Młodzież z dziewięciu szkół prezentowała się w trzech kategoriach: prace wizualne, twórczość literacka oraz występ sceniczny. Jury wyznaczyło 40 laureatów i wyróżniło 58 artystów. – Przegląd KREATYWNI to bardzo trafiony pomysł, a widać to szczególnie po liczbie uczestników konkursu, która rośnie z roku na rok. Cieszy mnie to, że młodzież naszych szkół wychodzi z ukrycia i chce zaprezentować swój talent. Cieszy mnie również to, że mogę te występy podziwiać – podsumowuje Monika Stalica, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych. Młodzi artyści zostali nagrodzeni w szczególny sposób – 20 z nich spędzi jeden tydzień maja w Bieszczadach. Tam pod okiem profesjonalistów będą rozwijać się muzycznie, plastycznie, recytatorsko i tanecznie.
KREATYWNI zachwycają odwagą w realizacji swoich artystycznych pasji, otwartością na świat i wrażliwością. Wszystkie te cechy utalentowanej młodzieży wykorzystały reżyserki przedstawienia, które uświetniło Galę. Pod kierunkiem Anny Kapci, Izabeli Paszko i Donaty Wójcik-Bąbskiej powstał Casting, niezwykły spektakl, dzięki któremu artyści każdej ze szkół mogli zaprezentować się w oryginalny sposób. – Najbardziej podobał mi się zespół perkusistów. Dali czadu – mówi Paulina Zając, która na scenie tańczyła z Dominikiem Gajkiem. – Ja podziwiałam Ozety, ta szkoła miała według mnie najbardziej kreatywny występ, był świeży, niepowtarzalny. No i ten ich świecący napis… To było coś – dodaje Katarzyna Nowak. – Bardzo dobrze bawiłam się przy piosenkach młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Śpiewałam razem z nimi „Zdobyć świata szczyt albo przeżyć jeden dzień” –  mówi Małgorzata Bliźnik, która w czasie trwania imprezy wykonała ponad 500 zdjęć. – Najbardziej zapadła mi w pamięć szkoła imienia Konarskiego, bo młodzież zaśpiewała moją ulubioną piosenkę Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”. Rewelacja, jestem pod ogromnym wrażeniem – podsumował Jarosław Jurzak.
Tyle talentów w jednej chwili, w jednym miejscu… – Uświadomiłem sobie, jak wielu ludzi kreatywnych jest wokół mnie – mówi Filip Komajda odgrywający w przedstawieniu rolę reżysera. Podobną opinię wyraziła Bogumiła Goryczka: – Kiedy patrzę na KREATYWNYCH, widzę wielu kapitalnych ludzi, którzy dzielą się z nami radością, jaką czerpią ze swojej pasji. Jeszcze inną cechę młodych artystów zauważyła Kinga Pawlik, autorka  plakatu, który zdobił scenę OCK i stał się jednym z bohaterów Gali: – KREATYWNI to indywidualiści. Łączy ich wrażliwość artystyczna, a wyróżnia forma ekspresji. Na plakacie chciałam uchwycić tę subtelność. 
Finał Gali był równie niezwykły jak jej przebieg. Młodzież pod kierunkiem Kamili Sibik, Janusza Majcherka i Marcina Majcherka zaśpiewała piosenkę pt. Evviva l’arte. Słowa wiersza młodopolskiego poety Kazimierza Przerwy Tetmajera popłynęły dumnie z ust wykonawców. Brzmiały jeszcze echem w holu OCK, gdzie można było podziwiać prace plastyczne, fotograficzne, rzeźbiarskie i literackie kreatywnej młodzieży, poczęstować się herbatą i podzielić wrażeniami.
Komu należą się podziękowania za te chwile wzruszeń, które przeżyli zgromadzeni na Gali? Jarosław Jurzak dziękował przede wszystkim młodzieży za pielęgnowanie artystycznego ducha. Wyrazy wdzięczności skierował również do Moniki Stalicy, Bogumiły Goryczki, dyrektorów szkół, nauczycieli koordynujących KREATYWNYCH w poszczególnych szkołach, do nauczycielek i muzyków, którzy przygotowali Galę, oraz do Apolonii Maj, dyrektor OCK. Z kolei KREATYWNI podziękowali wicestaroście za ideę przeglądu, wsparcie i możliwość artystycznego spełnienia. Wyrazili też nadzieję, że na podobnej gali spotkają się za rok…
 
Izabela Sieranc
 
W imieniu „Tag_MY” – gazety młodzieży szkół prowadzonych przez Powiat Oświęcimski – wywiady zebrała Julia Nowrocka, a zdjęcia wykonała Małgorzata Bliźnik.
 


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama