Targi Książki Regionalnej

30 września Dom Kultury w Kętach na kilka godzin zamienił się w prawdziwy raj dla miłośników książek i pasjonatów historii lokalnej.

Wszystko za sprawą organizacji pierwszych w Małopolsce Targów Książki Regionalnej im. Ambrożego Grabowskiego - wybitnego badacza historii i regionalisty, patrona kęckiej Gminnej Biblioteki Publicznej. Celem przedsięwzięcia była promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, dorobku naukowego i twórczego poetów, pisarzy, historyków, badaczy dziejów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Burmistrz Gminy Kęty.
 
Uroczystego otwarcia Targów dokonał zastępca burmistrza gminy Kęty Rafał Ficoń, który wyraził nadzieję, że Targi Książki Regionalnej wpiszą się na stałe w kalendarz imprez w mieście nad Sołą.Na odwiedzających, zarówno dorosłych jak i dzieci, czekały liczne atrakcje. W holu głównym pojawiły się stanowiska wystawiennicze, na których można było nabyć książki i gadżety nawiązujące do lokalnego folkloru. Dzieci mogły spróbować swoich sił w kaligrafii i na zajęciach prowadzonych przez kęckich muzealników pod hasłem Jak dawniej pisano? i nauczyć się rysowania komiksów tworząc Komiksową historię Kęt lub posłuchać najnowszych bajek na Poczytankach, czyli zajęciach głośnego czytania prowadzonych przez Ewę Madej z księgarni TuCzytam.
W sali kameralnej odbyły się spotkania autorskie z pisarkami: Hanną Greń, autorką kryminałów (np. „Wilcze kobiety”) osadzonych m. in. w Bielsku-Białej, skąd zresztą pochodzi oraz Magdaleną Majcher, autorką powieści obyczajowych, w których porusza trudne tematy dotyczące adopcji, depresji poporodowej oraz zespołu FAS u dzieci (cykl „Wszystkie pory uczuć”). Pisarki opowiadały o bohaterach swoich książek i poruszanych w nich tematach, zdradzając również, skąd czerpią pomysły i jak przebiega ich praca twórcza.
Z kolei w Sali Widowiskowej odbywały się wykłady, prelekcje i występy artystyczne. W nawiązaniu do postaci Ambrożego Grabowskiego wykład dotyczący jego działalności poprowadził dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Następnie swoją działalność zaprezentowało Stowarzyszenie „Wilamowianie”, przedstawiając fragment spektaklu „Ymertihła”. Na scenie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Małe Kęty”, odnoszący spore sukcesy na przeglądach folklorystycznych. Wszyscy zainteresowani historią lokalną mieli możliwość posłuchać wykładu na temat działalności i publikacji Towarzystwa Miłośników Kęt, który poprowadził jego przewodniczący Kazimierz Brzuska, a także posłuchać poprowadzonej przez Łukasza Gieruszczaka ciekawej rozmowy z Tadeuszem Dryją, autorem dwóch książek z cyklu „Kładę Kamień”, dotyczących losów i opisujących sylwetki kęckich Żydów oraz Jadwigą Janus – autorką książki „Andrychów. Sceny z życia miasta”. Oboje opowiedzieli o potrzebie dzielenia się wiedzą na temat historii swoich miast oraz przytoczyli kilka anegdot i podzielili się wzruszającymi historiami, mającymi związek ze zbieraniem materiałów do książek, nawiązywaniem kontaktów i licznymi podróżami.
Dodatkowo można było skorzystać z warsztatów rękodzieła, prowadzonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach, wziąć udział w grze terenowej Książkogranie i wygrać ciekawe książki, wybrać się na spacer z dr Andrzejem Małysą, aby zaznajomić się z kęckimi losami Ambrożego Grabowskiego albo wziąć udział w warsztatach regionalistycznych, podczas których można było dowiedzieć się, jak badać i opisywać dzieje lokalne.
Na zakończenie Targów odbyło się spotkanie z Robertem Makłowiczem, podczas którego Sala Widowiskowa zapełniła się po brzegi. Znany krytyk kulinarny, podróżnik i publicysta opowiadał o swoich pasjach z typowym dla niego poczuciem humoru i od razu zdobył serca kęczan, nawiązując w rozmowie z Łukaszem Gieruszczakiem i Martą Tylzą-Janosz do historii związanych z naszym miastem i okoliczności, w jakich zdarzyło mu się już wcześniej odwiedzić Kęty.
Organizatorzy zapewniają, że impreza organizowana będzie cyklicznie.
 
źródło: InfoKęty

 


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama