Dwór w Gorzeniu Górnym

Dwór w Gorzeniu Górnym nierozerwalnie związany jest z Emilem Zegadłowiczem – poetą, prozaikiem, znawcą sztuki i tłumaczem.

Do niedawno mieściło się tutaj muzeum poświęcone twórczości pisarza, jednak jego zbiory przekazane zostały do Muzeum w Suchej Beskidzkiej.

Dzisiejszy klasycystyczny wygląd dwór zyskał w drugiej połowie XIX wieku, gdy majątek nabył ojciec Emila, Tytus Zegadłowicz. Wyremontował on posiadłość wystawioną w tym miejscu kilkadziesiąt lat wcześniej przez krakowskiego Żyda Jakuba Littmana Hupperta.  
Po śmierci rodziców właścicielem dworu w Gorzeniu został, jeszcze nieletni, Emil Zegadłowicz. W okresie międzywojennym, kiedy majątkiem dysponował już Emil Zegadłowicz, dwór stanowił ważny ośrodek życia kulturalnego. Spotykali się tu pisarze i artyści nie tylko związani z założoną przez Zegadłowicza grupą poetycką „Czartak”. W czasie wojny Niemcy wywieźli sporą część zgromadzonych tutaj zbiorów, m.in. bogaty księgozbiór i dzieła sztuki ludowej. W 1946 roku żona poety wraz z córką stworzyły muzeum biograficzne Emila Zegadłowicza. Niestety, w ostatnim czasie prowadząca muzeum fundacja „Czartak” postanowiła przekazać zbiory do Muzeum w Suchej Beskidzkiej. Piękne wnętrza dworu w Gorzeniu zostały zamknięte dla zwiedzających. 
Warto jednak tutaj przyjechać, aby zobaczyć sylwetkę dworu i otaczający go park.
 
foto: wikipedia.pl


Lista Cudze chwalicie…
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama